Opublikowany przez: monika.g 2020-03-03 01:24:18
Autor zdjęcia/źródło: Żel antybakteryjny na koronawirusa, SARS-CoV-2 @ freepic.com
Koronawirus SARS-CoV-2 jest nadal niebezpieczny i rozprzestrzenia się siejąc panikę w kolejnych krajach. U nas też już wywołał spore zamieszanie, mimo że w Polsce nadal nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Warto jednak być czujnym i nie lekceważyć zagrożenia.
Oprócz unikania ludzi kaszlących i kichających, najskuteczniejszym sposobem w walce z wirusami jest prawidłowa higiena. Częste mycie rąk może ustrzec nas przed rozprzestrzenianiem się groźnego wirusa. Nie zawsze jednak mamy możliwość umycia rąk wodą z mydłem. W takim przypadku przychodzą nam z pomocą żele antybakteryjne, możemy też sięgnąć po chusteczki czy mgiełki antybakteryjne. Obecnie jednak tego typu produktów nie kupimy w sklepach, drogeriach, a nawet aptekach. Sklepowe i drogeryjne półki świecą pustkami. Co więc możemy zrobić? Wyprodukować samodzielnie żel antybakteryjny w domowym zaciszu z ogólnie dostępnych (póki co) produktów.
Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i przelej do pojemnika lub małych buteleczek, aby zawsze mieć go przy sobie. Żel nadaje się do użycia nawet przez 3 miesiące.
Żel antybakteryjny dzięki zawartości w swoim składzie alkoholu ma właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe i przeciwgrzybicze. To sprawia, że zabija on wirusy, w tym koronawirusa, dzięki czemu zapobiega rozprzestrzenianiu się go na kolejne osoby. Jednak sam żel nie uchroni nas przed zakażeniem, ponieważ wirusy roznoszą się drogą kropelkową. Najlepiej więc zachowywać bezpieczną odległość (ok. 1 metr) od osób potencjalnie chorych, ponieważ najłatwiej zarazić się w czasie kaszlu czy kichania osoby chorej.
Żeli antybakteryjnych nie można też stosować zbyt często, ponieważ są one środkiem doraźnym i przesuszają skórę. Są one przeznaczone do użycia tylko wtedy, gdy nie mamy dostępu do czystej wody, w której możemy umyć ręce. Możemy ich więc używać w czasie podróży, w komunikacji miejskiej, w przychodni, szpitalu, w czasie zakupów czy przebywania w jakichkolwiek innych miejscach publicznych, ale po powrocie do domu powinniśmy jak najszybciej umyć ręce czystą wodą z mydłem. Stosuj więc żele antybakteryjne z umiarem i nie zastępuj nimi mycia rąk jeśli masz dostęp do wody z mydłem. Pamiętaj też, że żelem antybakteryjnym trzeba myć ręce podobnie jak wodą z mydłem, czyli w taki sam sposób i przez tak samo długi czas.
CZYTAJ TEŻ:
Koronawirus z Chin dotarł do USA! WHO radzi jak się chronić przed zarażeniem tym wirusem?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.